Magazyn energii w centrum handlowym

Magazyn energii w centrum handlowym może być korzystnym rozwiązaniem z kilku powodów. Przedstawiamy kilka korzyści związanych z implementacją magazynu energii Energate w centrum handlowym:

  • Load shifting, redukcja szczytowego zapotrzebowania na energię. Centra handlowe często mają duże szczyty zużycia energii w określonych godzinach, na przykład w czasie największego ruchu klientów. Magazyn energii pozwala na gromadzenie energii w okresach niskiego zużycia i uwalnianie jej w czasie szczytowego zapotrzebowania, co może pomóc w zniwelowaniu szczytowych obciążeń sieci i zmniejszeniu kosztów związanych z energią.
    Time shifting, czyli zmiana profilu poboru energii polegająca na kupowaniu prądu z sieci, kiedy jest tani w tzw. taryfowej reszcie doby, a zużywaniu, kiedy jest droższy w szczytach przedpołudniowym i popołudniowym. To jedna z bardziej efektywnych metod oszczędzania, którą daje magazyn energii.

Wykres dobowy pracy magazynu energii Energate. Źródło: Energate EMS 

  • Wykorzystanie energii odnawialnej: Centra handlowe często mają duże dachy lub parkingi, które mogą być wykorzystane do instalacji paneli słonecznych lub innych źródeł energii odnawialnej. Magazyn energii pozwoli na przechowywanie nadmiaru wyprodukowanej energii i wykorzystanie jej w momencie, gdy jest najbardziej potrzebna. W tej sytuacji wykorzystanie darmowej, zielonej energii jest dużo bardziej opłacalne niż sprzedawanie jej OSD za dużo niższą cenę niż zostałaby pobrana później.

Wykres produkcji energii z instalacji fotowoltaczinej wraz z zaznaczonymi nadwyżkami produkcji, które zostały zmagazynowane i wykorzystane w następnym dniu roboczym. Źródło: Energate EMS 

  • Poprawa efektywności energetycznej przez zastosowanie modułu filtra aktywnego Xinus w magazynie Energate pozwala dodatkowe zmniejszenie rachunków przez kompensację energii biernej i filtrację harmonicznych. Poprawa efektywności energetycznej jest spowodowana poprawą parametrów jakościowych energii w sieci. Skalę oszczędności można określić na podstawie pomiarów jakości energii elektrycznej dokonanych w sieci obiektu.
  • Zwiększenie niezależności energetycznej: Posiadanie magazynu energii daje centrum handlowemu większą niezależność energetyczną. Jeśli centrum handlowe ma własne źródła energii odnawialnej, takie jak panele słoneczne, magazyn energii może pomóc w przechowywaniu nadmiaru wyprodukowanej energii i wykorzystanie jej wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, co przyczynia się do większej niezależności od dostawców zewnętrznych.
  • Stabilność zasilania i niezależność energetyczna: Magazyn energii może służyć jako system zapasowy w przypadku awarii zasilania. W momencie, gdy zasilanie z sieci jest niedostępne, magazyn energii może dostarczać energię niezbędną do podtrzymania podstawowych funkcji centrum handlowego, takich jak oświetlenie awaryjne czy podtrzymywanie działalności kas.
  • Energate również wpisuje się w koncepcję ESG. W aspekcie środowiskowym to wspomniany już fakt lepszego zarządzania i wykorzystywania produkowanej na własne potrzeby zielonej energii. Pod kątem społecznym Energate może być rozpatrywany jako element infrastruktury krytycznej, który zapewnia stabilne zasilanie, ale także buduje świadomość ekologiczną. W ostatnim elemencie, czyli w zarządzaniu magazyny energii są wiązane z innowacjami technologicznymi, co przyczynia się do rozwoju branży energetycznej. Przedsiębiorstwa inwestujące w magazyny energii mogą wykazywać silne zarządzanie i zdolność do adaptacji do zmieniającego się rynku.

Przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu magazynu energii w centrum handlowym, zaleca się przeprowadzenie analizy kosztów i korzyści oraz odpowiedni dobór magazynu do potrzeb obiektu. Taką analizę otrzymacie Państwo w ciągu 48 godzin od przesłania wypełnionego formularza doboru Energate na adres kontakt@energate.pl

Zapraszamy do kontaktu!

Kategorie
Archiwum
powrót do listy artkułów