Magazyn energii dla firm – komu opłaca się najbardziej?

Magazyn energii dla firm – komu opłaca się najbardziej?

Widmo spowolnienia gospodarczego i inflacja powodują, że firmy w jeszcze większym stopniu starają się zmniejszyć koszty operacyjne. W ostatnim czasie dyrektorzy finansowi poświęcają szczególną uwagę kosztom energii elektrycznej i szukają sposobów ich optymalizacji. Niezależność energetyczna i odporność na wahania cen energii stają się wyznacznikami odpowiedzialnie i efektywnie prowadzonego biznesu. Łącząc te elementy z poprawą efektywności energetycznej firmy są w stanie zoptymalizować koszt energii elektrycznej, zmniejszyć ślad węglowy i wypełniać cele polityki ESG, a wszystko to jest możliwe dzięki przemysłowemu magazynowi energii Energate.

Wachlarz możliwości

Firmy mają do wyboru kilka możliwości optymalizacji kosztów zakupu energii elektrycznej. Pierwszą
z nich jest zmniejszenie zapotrzebowania np. przez wymianę oświetlenia z tradycyjnego na LEDowe, co jednak może spowodować pojawienie się opłat za pobór energii biernej indukcyjnej, które są eliminowane przez instalacje kompensatorów energii biernej.

Drugim sposobem jest zmniejszenie ilości kupowanej energii od zakładu energetycznego przez instalacje własnego źródła wytwórczego w postaci instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej. Własna instalacja OZE to źródło darmowej, a przede wszystkim zielonej energii. Niestety mają jednak swoje wady. Pierwszą z nich jest niestabilna i zależna od warunków pogodowych produkcja. Drugą są coraz częstsze odmowy przyłączenia instalacji ze względu na niewystarczające zdolności przesyłowe
i ryzyko braku możliwości budowy instalacji. Trzecią wadą są nadwyżki produkowanej energii, które są sprzedawane do sieci, a następnie odkupywane przez firmy po dwukrotnie wyższej cenie.

Trzecim, najbardziej efektywnym sposobem na optymalizację kosztów jest połączenie fotowoltaiki
z magazynem energii. Firmy mogą znacząco obniżyć koszty zakupu energii przez budowę własnego źródła wytwórczego oraz zarządzanie produkowaną i zużywaną energią. Czas zwrotu magazynu energii w firmie to 4 do 7 lat, a jest on zależny od wielkości zużycia energii, wysokości cen, mocą instalacji fotowoltaicznej.

Dla kogo magazyn energii?

Magazyn energii jest opłacalną inwestycją dla większości firm działających na rynku. Termin zwrotu inwestycji zależy od wielu czynników, które zależą od profilu działalności firmy, ale także są określane przez czynniki zewnętrzne. Jakie i jak dokładnie wpływają na termin zwrotu?

Wielkość firmy

Rozmiar przedsiębiorstwa nie ma znacznego wpływu na okres zwrotu inwestycji, jednak im większe zużycie energii, tym większa jest szansa na krótszy termin zwrotu. W przypadku przemysłowych magazynem energii minimalnym zużyciem, które zapewnia opłacalność jest wielkość rocznego zużycia na poziomie 300 MWh.

Moc zamówiona

Energate w firmie pozwala na obniżenie mocy zamówionej, co przekłada się na wysokość opłat. Z naszego doświadczenia przemysłowy magazyn energii zaczyna opłacać się, kiedy minimalna moc zamówiona przedsiębiorstwa oscyluje w okolicach 100-150 kW. Im większa możliwość redukcji mocy zamówionej, tym opłacalność wzrasta, a  okres zwrotu się zmniejsza. Taka redukcja ze 160 kW do 120 kW została dokonana na terenie Kampusu Grupy Technologicznej ASE, gdzie okres zwrotu magazynu wynosi 4 lata.

Taryfa rozliczeniowa

Jednym ze sposobów generowania oszczędności przez magazyn energii w firmie jest korzystanie z arbitrażu cenowego, czyli zakupu energii, kiedy jest tania, a zużyciu w czasie, kiedy jest droga. Taki sposób zakupu i użycia energii łączy się z taryfami B23 i C23. Istotnym elementem jest różnica cen w okresach taryfowych, ponieważ każda w ten sposób zużyta megawatogodzina jest oszczędnością rzędu 500, 600 albo i więcej złotych. Dlatego, im większa różnica w cenach tym okres zwrotu się skraca.

Charakterystyka pracy

Liczba dni i godziny pracy mają oczywisty wpływ na koszty energii elektrycznej. W przypadku połączenia fotowoltaiki i magazynu energii w firmie najdogodniejsza sytuacja jest wtedy, kiedy firma pracuje 5 dni w tygodniu na jedną lub dwie zmiany. Dzieje się tak dlatego, ponieważ największe zużycia przypada na okres taryfowy szczytu przedpołudniowego i popołudniowego, czyli czasu, kiedy energia jest najdroższa. Mając magazyn energii, firma ładując go nocą tańszą energią zużywa ją w ciągu dnia, kiedy ta jest droższa.

Własna produkcja energii

Jeśli firma ma zainstalowaną fotowoltaikę jest w stanie magazynować nadwyżki energii powstałe z dni wolne od pracy, co stanowi około 115 dni w ciągu roku. Wydawałoby się, że sprzedaż tych nadwyżek do sieci jest rozwiązaniem korzystnym dla przedsiębiorców, jednak w przypadku dużych przedsiębiorstw, które podlegają rynkowym cenom energii, koszt jej zakupu może być 2 lub 3 razy wyższy niż cena sprzedaży. Z kolei zmagazynowana i darmowa zielona energia może zostać wykorzystana w pełni w następnym dniu roboczym.

Branża

Okres zwrotu inwestycji w magazyn energii w firmie w najmniejszym stopniu jest zależna od branży. Niezależnie czy jest to przedsiębiorstwo przemysłowe, czy usługowe, magazyn energii może być dla niego świetnym sposobem na optymalizację kosztów.

Od 4 do 7 lat

Najczęściej okresy zwrotu inwestycji w Energate oscylują w okolicach od czterech do siedmiu lat w zależności od obiektu i jego profilu zużycia. W tej sytuacji ten czas może wydawać się długi, jednak warto pamiętać, że magazyn energii posłuży firmie 2 albo nawet 3 razy dłużej niż okres jego zwrotu. Jednocześnie inwestycja w magazyn energii to gwarancja stabilności i niezależności energetycznej, co w najbliższych latach będzie podstawą do zrównoważonego i sukcesywnego rozwoju przedsiębiorstwa.

Magazyn dla Ciebie

Okres zwrotu w największym stopniu zależy od jego doboru do parametrów obiektu. Proces ten, jest trudny, dlatego Elmech stworzył formularz doboru, który inwestor może wypełnić w kilka minut, wysłać na adres kontakt@energate.pl, a po trzech dniach otrzyma ofertę razem z odpowiednio dobranym magazynem. Okres zwrotu może sprawdzić w kalkulatorze korzyści, który jest ogólnodostępny na stronie Energate.

Kategorie
Archiwum
powrót do listy artkułów